Jak má sedět braletka

Vrtá vám hlavou, jestli může fungovat podprsenka bez kostic i pro velká prsa?

A pokud ano, jak vlastně poznáme, že podprsenka dobře sedí?

A co když se během nošení prsa slívají dohromady?

 

 

Pojďme se na to podívat. 

 CO JE BRALETKA A JAK FUNGUJE

Braletka je druh podprsenky bez kostic, na kterou mám stejně vysoké požadavky, jako na každou jinou podprsenku. Musí dělat stejnou službu, jen bez kovových kostic. Kvůli absenci kostic funguje trochu jinak. Na těle vypadá taky trochu jinak, než jsme zvyklé. Podprsenka má mnohem vyšší střed a nelze ji vytvořit s hlubokým výstřihem. Správně sedící podprsenka bez kostic funguje i pro velká prsa.

Nejedná se tedy o kus krajky, která překrývá prsa, ale o funkční kus oděvu. Samozřejmě existují i tyto typy, ale o těch tento článek není. 

 

JAK MÁ BRALETKA SEDĚT

 

1. ZADNÍ OBVOD

 Základní částí u každé podprsenky je dostatečně tuhý obvod. Obvod podprsenky be měl být dost upnutý, aby se během dne nevyhrnoval a nehýbal. Podprsenka musí být z kvalitních materiálů, které během dne nepovolí. Pak se totiž stává, že je obvod ráno dobrý, ale po dvou až třech hodinách nošení už podprsenka nesedí tak, jako ráno.

Od braletky či podprsenky bez kostic očekáváme, že bude v obvodu stejně těsná, jako kosticová podprsenka. Nejčastější doporučení je zapínat podprsenku na nejvolnější řadu háčků, abychom měli dostatek rezervu pro případ, že obvod podprsenky v průběhu času povolí. Podprsenka musí být dostatečně těsná, ale nesmí se bolestivě zařezávat nebo znemožňovat dýchání. 

 

Na obrázku dole vidíme ilustrace správně sedícího obvodu (vlevo), obvodu, který je příliš volný (uprostřed) a obvodu, který je příliš těsný (vpravo). 

 

 Bralette fit back band

 

2. STŘED

 

Dobře sedící střed mezi prsy bývá rozdílem mezi dobře a špatně sedící podprsenku bez kostic.

Střed podprsenky by měl sedět blízko hrudi. Pokud je střed blízko vaši hrudi, znamená to, že braletka poskytuje mnohem větší podporu a stabilitu (obrázek vpravo), než pokud prsa jen tak překlene (obrázek vlevo). Prsa vlevo budou během pohybu vypadávat a slívat se v jedno. A to není pohodlné ani správné. 

Přesto mějte na paměti, že podprsenka bez kostic nebude nikdy sedět dokonale u těla. Toho dosáhneme jen kovovou kosticí.

 

 

Bralette fit center front position on standard braletteBralette fit center front close to the body

 

3. KOŠÍČKY

 

Pokud chcete funkční braletku či podprsenku bez kostic, musíte volit plné košíčky. Zapomeňte na hluboké sexy výstřihy. K tomu braletka neslouží. Košíčky být dostatečně velké k uložení a zakrytí celého prsa. Pokud košíčky nejsou dostatečně velké, bude se podprsenka během dne hýbat a vy budete mít potřebu ji upravovat. To se stává zejména v kombinaci s příliš volným obvodem.

 

Košíčky nesmí vytvářet nadměrný tlak na prsa. Určitě znáte sportovní podprsenku, která je tvořená dvěmi obdélníky bez švů a funguje tak, že vám prsa přitlačí k tělu. Takováto podprsenka není zdravá pro celodenní nošení a ani příliš pohodlná. Více to pak vnímají velká a citlivá prsa. Vhodná podprsenka by měla převzít tíhu prsou bez zbytečného mačkání. Vyhněte se proto střihům bez záševků.

 

Podprsenka musí mít dost velké košíčky, aby gumy prsa lemovaly a ležely na hrudní kosti. Horní ani dolní gumy nemají ležet na prsou - vlevo je podprsenka s příliš malými košíčky. Na obrázku lze vidět, jak přiliš malý košíček vytlačuje prsní hmotu a guma leží na prsu. Vpravo je naopak podprsenka s příliš velkými košíčky. Objem košíčků není dostatečně vyplněný, podprsenka nedělá hezký tvar a prsa nedrží na místě. 

 

Pokud má podprsenka šev, měl by být zarovnaný s umístěním bradavky. Dosáhneme tak nejlepšího možného tvaru i podpory.

  

Bralette fit cups too smallBralette fit cups too large

 

4. RAMÍNKA

 Velkou změnou oproti kosticovým podprsenkám bývá umístění ramínka. Nejsme na to zvyklé, protože u kosticových podprsenek bývají ramínka uložená poměrně daleko od sebe. Ale největší podpory dosáhneme tak, že bude ramínko umístěno kousek od bradavky. Nejčastěji se doporučuje cca 2-3 cm na vnější stranu. Je to proto, že se tam nachází nejvíc váhy a objemu. Je to způsobeno odlišnou konstrukcí a absencí kovových kostic. Je to trochu nezvyk, ale za to pohodlí to stojí.

 

 

 

 ZÁVĚR

 

V článku jsme si řekli čtyři hlavní zásady, jak má sedět podprsenka bez kostic. Pevně věřím, že když jednou zkusíte dobře sedící podprsenku bez kostic, budete se na ni dívat jinak. 

 

 

 

 

Zdroje obrázků:

https://www.titlenine.com/how-to-choose-the-best-sports-bra.html

https://www.missmary.nz/how-check-if-you-re-wearing-wrong-bra-size

https://tuclothing.sainsburys.co.uk/lingerie-fitguide

 

 Kategorie: Braletky

Klikněte zde pro zadání e-mailu

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení