Chcete se pustit do šití plavek, ale nemáte tušení, co všechno si připravit? Zjistěte, jaký potřebujete šicí stroj, střih a jaké si máte připravit látky na šití plavek.

Šití plavek má ohromnou výhodu v tom, že si můžete vybrat jak látku, tak střih a můžete si je ušít přesně, podle vašich představ. Navíc budete mít jistotu, že vám padne jak horní, tak dolní díl. 

V tomhle článku se podíváme na to, co všechno si potřebujete na šití plavek připravit. Podíváme se na šicí stroj, jehly a nitě. Potom na materiály, podšívky a vycpávky. Zjistíte, jaké gumy jsou vhodné na šití plavek. A na závěr se mrkneme na příslušenství: ramínka a zapínání.

Jak ušít plavky: Barevné plavky šité doma

Jak ušít plavky: co si připravit

stroj

Při šití plavek si velmi dobře vystačíte s vašim běžným šicím strojem. Důležité je, aby stroj uměl elastické stehy. Klasicky se používá cik-cak steh, nebo trojkroký cik-cak steh. Oba tyto stehy jsou velmi vhodné pro šití elastických látek a oděvů, jako jsou i plavky.

Důležité je potom správné nastavení šicího stroje, zejména napětí nití pro vaše konkrétní láky. 

jehly

Vhodné jehly pro šití plavek jsou jehly typu stretch a superstretch. Konkrétní značka a tloušťka jehly bude záviset na preferencích vašeho stroje i na použitých látkách. Nejčastěji používané tloušťky jehel jsou 75 a 90. Jehly je potřeba vyzkoušet na odstřižku látek. 

nitě

Nitě na šití plavek jsou velké téma. Někdo říká, že je potřeba speciální nitě. Osobně doporučuji použít obyčejné, ale kvalitní polyesterové nitě značky Amann nebo Güttermann. Existují i speciální elastické nitě, které mírně pruží a které i neelastický steh změní na mírně elastický. Přesto při správném nastavení šicího stroje není jejich použití nutné a naopak nevhodné nastavení stroje a praskající nitě samy o sobě nevyřeší. Dále existují „chlupaté“ nitě. Vypadají jako chemlonová příze, nejde o jeden kus nitě. Ty nedoporučuji vůbec, šicí stroje je nemají rády, špatně se s nimi šije.

STŘIH

Při volbě střihu na šití plavek máte v zásadě dvě možnosti

Můžete si:

  1. koupit speciální střih, který je přímo určený na plavky,
  2. vzít oblíbený střih na spodní prádlo a prostě z něj ušít plavky.

použít střih na plavky

Výhodou střihu, který je přímo určený na plavky je, že jde od začátku o střih na plavky. Není tedy potřeba žádných úprav ani složité přípravy. I design je od začátku vyloženě plavkový. Šití takovýchto plavek je obecně snadnější a rychlejší, snadněji se upravují pro různé typy podstav a i výsledek je přizpůsobivější.

  • Pokud chcete volit tuto možnost, můžete si zvolit kurz na šití plavek Mariana. Kurz je vhodný pro začátečníky, obsahuje střih přímo určený na plavky a veškeré instrukce počínaje výběrem materiálů až po konkrétní kroky šití plavek. Design plavek je s mašličkou, což podtrhuje plavkový vzhled.

vyjít ze střihu na podprsenku

Druhý způsob je vhodný, pokud chceme strukturované plavky. Se všitými tvarovanými košíčky apod. Potřebujeme tedy střih, který nám od začátku dobře sedí. Proto je vhodné vzít střih na podprsenku a ten upravit. Díky tomu budete potřebovat méně cvičných vzorků a máte jistější výsledek. Co se šicího postupu týče, znamená to bohužel, že budete muset trochu improvizovat a postup je pro vás tedy vhodný, pokud už máte s šitím plavek nějaké zkušenosti. 

  • Tento postup učím v pokračování kurzu Braletka pro každou příležitost. V základním kurzu se naučíte šít si braletky a upravit si je přesně podle svého těla, ať vám dobře sedí. V pokračování tohoto kurzu vezmeme již odladěný střih a naučíme se ho šít jako plavky. Tento postup je náročnější jak na šití, tak i ladění a proto je vhodný spíše pro pokročilé. 
Doma šité bílé plavky s kovovým zapínáním

LÁTKY NA ŠITÍ PLAVEK

VNĚJŠÍ LÁTKA NA PLAVKY

Na šití plavek se standardně používá takzvaná plavkovina nebo lycra. Důležité je, dívat se při nákupu na složení a gramáž. 

Složení: Látka by měla obsahovat aspoň 10% elastické složky, ať už jde o Lycru, Spandex nebo Elastan. Toto množství elastické složky zajistí dlouhou životnost výrobku, dostatečnou pevnost i odolnost.

Gramáž: Pro šití plavek se používají látky s gramáží od 100 g/m2 – 300 g/m2. Konkrétní výběr pak záleží na vašich preferencích, jaký druh plavek se snažíte ušít i konkrétním použití.  Nižší gramáž se obecně používá pro potahování tvarovaných košíčků, vyšší gramáž, pokud má látka také podpůrnou funkci. 

 Je dobré si také dávat pozor, ať lycra nemá příliš hladký a klouzavý povrch, protože o to hůř se vám bude šít. Tohle doporučení je ještě důležitější, pokud jste začátečník. 

Než se do šití pustíte, je dobré si vyzkoušet, jestli látka není ve vodě průhledná. Není nic horšího, než když plavky došijete a pak zjistíte, že jsou ve vodě průhledné… Pokud se vám to stane, je nejjednodušší řešení asi přidat vycpávku. Výslednou průhlednost plavek ovlivňuje taky zvolená podšívka. Jakou teda použít?

PLAVKOVÁ PODŠÍVKA

Podšívka má v plavkách zpravidla dvě funkce – zvyšuje neprůhlednost a zahlazuje nedostatky těla. 

Existují speciální podšívky na plavky, ale v podstatě to není nic jiného, než lycra v nižší gramáži. Zpravidla jde o gramáž 100-150 g/m2. Nejčastěji bývá podšívka v tělové nebo bílé barvě. Tělová ani bílá barva nejsou vůbec žádná nutnost a stejně dobře poslouží i lycra v kterékoliv jiné barvě. Výhodou právě tělové nebo bílé podšívky pak je, že pokud máte vnější látku s potiskem, tak na tomto podkladu krásně vynikne. S tmavou podšívkou by vzor nebyl tak jasný a výrazný a mohl by zašednout.

 Tahle podšívka se používá na všechny typy elastických plavek – na jednodílné plavky, kalhotky i elastické vršky.

GUMY VHODNÉ NA ŠITÍ PLAVEK

Na šití plavek se používá speciální guma určená na šití plavek. Nejčastěji ji koupíte v obchodě pod názvem „plavková guma“. Plavková guma je odolná proti působení chlóru, soli a dalších vlivů a zajistí, že vaše plavky budou mít delší živostnost. Obyčejné gumy, které jsou vystavovány těmto podmínkám degradují rychleji a ve vodě mají tendenci se vytáhnout, což má za následek, že plavky nesedí hezky na těle. Nebo ano, ale jen do chvíle, než v nich vejdete do vody. 

Plavkové gumy seženete dvojího typu – s hladkým povrchem a s mírnou povrchovou úpravou (jak můžete vidět na fotce). Tahle guma se daleko lépe šije, protože při šití neklouže a je vhodná pro začátečníky. 

Gumu seženete v různých šířích a doporučuji ji použít ke stabilizaci všech plavkových okrajů. S povrchovou úpravou ji seženete například zde.

Speciální guma na šití plavek s povrchovou úpravou

Pouze s tímto vybavením se dají ušít funkční plavky, které skvěle padnou. Chcete se do šití pustit hned? Podívejte se na kurz šití plavek Mariana. 

Existují však další materiály a komponenty, které můžete na šití plavek použít. 

Jak vyrobit vycpávku do podprsenky: Finální výrobek
Koupená bezešvá vycpávka do podprsenky

PLAVKOVÉ VYCPÁVKY

Podporu plavkového vršku můžeme zvýšit vložením plavkové vycpávky. Vycpávky slouží také k vylepšení výsledného tvaru. Vycpávky můžeme koupit již hotové, nebo si je ušít z pěny v metráži. Koupené vycpávky jsou bezešvé a můžou být také s push-up efektem. 

Vycpávky mohou být všité – tedy opravdu součástí plavek bez možnosti vyndání, nebo vyjímatelné. Vyjímatelné vycpávky se vkládají mezi podšívku a vnější látku pomocí malého otvoru v podšívce.

PLAVKOVÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ A KOMPONENTY

PLAVKOVÉ ZAPÍNÁNÍ

Můžete si vybrat ze tří druhů zapínání:

  • Klasické podprsenkové zapínání,
  • plavkové zapínání a
  • zavazování.

Klasické podprsenkové zapínání na háčky a očka je vhodné pro větší velikosti a pokud chcete, aby měla podprsenka co nejvíc podpory.

Plavkové zapínání je vhodné pro menší až střední velikosti, které nepotřebují až tolik podpory, protože je oproti podprsenkovému zapínání poměrně úzké. Důležité je mít dobře odladěnou délku podprsenky, aby zadní pás plavek nebyl příliš těsný nebo volný. Plavkové zapínání totiž neumožňuje pozdější změnu délky. Plavkové zapínání můžete sehnat kovové nebo plastové. Já osobně preferuji kovové, které se vám nezlomí. 

Zavazování jsou delší pruhy, které si můžete uvázat podle potřeby. Vytvoříte tak plavky, které jednoduše sednou na větší množství postav.

Jak ušít plavky: Modré plavky na zavazování
Plavky se všitou výztuhou
Doma šité plavkové ramínko s posunovačem

PLAVKOVÁ RAMÍNKA

Ramínka na plavky nekoupíte hotové v obchodě. Ty si musíte ušít. Ramínka se šijou z plavkové gumy, která se obalí do lycry a sešije. Takto vytvořené ramínky mají dvě výhody: Nemusíme v obchodě složitě hledat ladící ramínka a ušitá ramínka mají mnohem delší životnost než obyčejná podprsenková ramínka.

KROUŽKY A POSUNOVAČE

Pokud chceme ramínka nastavitelné, musí obsahovat kroužky a posunovače. Komponenty, díky kterým si můžeme nastavit ramínka na naši požadovanou délku tak, jak je známe z obchodů. Na plavky však nestačí použít běžné zkracovače, které používáme na spodní prádlo. Plavková ramínka jsou po obalení v lycře tlustá a do běžných posunovačů se tedy nevlezou. Proto potřebujeme speciální posunovače, které mají větší vzdálenost mezi příčkami a jsou vhodné na plavky. 

Na obrázku vlevo můžete vidět posunovač vhodný na podprsenková ramínka. Vpravo můžete vidět posunovač na plavková ramínka. Oba mají šířku 12 mm, ale plavkové posunovače mají příčky dál od sebe. Tím jsou vhodné i na širší ramínka.

Zapínání a posunovače na plavky

máte vše připraveno?

Po přečtení článku byste měli mít představu, co všechno si máte připravit, když se chcete vrhnout na šití plavek. Probrali jsme potřebný šicí stroj, příslušenství, jehly i nitě. Potom jsme se podívali, jaké nezbytné materiály potřebujeme na šití plavek. Nyní už víte, že bez vnější látky, podšívky a plavkové gumy se neobejdete. Koukli jsme také na plavkové komponenty, bez kterých se obejdete. Jde o podprsenkové vycpávky, plavkové zapínání či speciální plavkové zkracovače na ramínka.

Chcete se rovnou pustit do šití? Ušijte si plavky Mariana! 

Napsat komentář